Ortak Yarınlar Ödül Programı HakkındaTİSK, 1962 yılından beri Türk işverenlerini çalışma hayatında ulusal ve uluslararası platformda temsil etme yetkisi olan tek çatı kuruluştur. Türkiye ekonomisinde üretim, endüstriyel ilişkiler, rekabetçilik, verimlilik, kayıtlı istihdam, toplu iş sözleşmeleri, dış ticaret alanları TİSK’in başlıca çalışma konularıdır.


TİSK olarak, kamu hizmeti dâhil, ekonomi ve sanayinin çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteren 21 üye işveren sendikamız ve onlara bağlı sektörlerinde lider yaklaşık 10 bin iş yeri ile ülke ekonomisi ve istihdamına katkı sunmaktayız.


Temsil ettiğimiz 2 milyon çalışanımız ile kayıtlı istihdama %11 ve sektörlerinde lider binlerce işletme ile ülkemizin milli gelirine %25’lik bir katkı sağlıyoruz. TİSK’e bağlı işletmeler, ülkemizin ihracat gelirinin yarısını oluştururken, AR – GE yatırımları ile orta ve yüksek teknolojili ürün imalatı konularında da ülkemizde öncülük ediyor.


Ülkemizin ekonomisine ve çalışma hayatına sunduğumuz tüm bu katkılar ile birlikte odağımıza sosyal sorumluluk bilincini yerleştirerek başta çalışanlarımız olmak üzere, ülkemiz için toplumsal fayda üretmeyi de amaç edindik.


Bu kapsamda, Konfederasyonumuz 2012-2016 yıllarında yürütülen Herkes için Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR for All) Projesi kapsamında ödül programı düzenlenmeye başladı. Gerçekleştirilen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı, proje nihai raporunun hazırlanmasıyla birlikte Kasım 2016 döneminde sona erdi. Projenin sonlanması sonrasında Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı’nı devam ettirdik. 2014-2019 yılından bu yana kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) alanında farkındalığı artırmak, şirketleri bu konuda teşvik etmek amacıyla geleneksel hale gelen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödül Programı sürecinde TİSK, ödül alan projeler aracılığıyla 20 milyon kişiye ulaştı. Program, 2020 yılından itibaren Ortak Yarınlar Ödül Programı adıyla devam ediyor.


İlk kez 2020 yılında Ortak Yarınlar adıyla düzenlenen sosyal sorumluluk ödül programımızın o yıla özel konsepti Covid – 19 ile Mücadeleye Özel olarak belirlendi. Bu kapsamda, tamamen Covid – 19 özelinde fikir ve projelerin yarıştığı Ortak Yarın Ödül Programımız ülkemizde bir ilk oldu. 2020 yılında bu alanda 130 proje programımıza başvuru yaptı. Bu projeler arasından 13 proje ödüle hak kazandı.


Bugüne kadar tüm vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızın yanında olmaya özen göstererek, ülkemizin ekonomisini ve refahını düşünerek hareket ettik. Bu kapsamda, aynı içgüdü ile hareket eden kuruluşların, sosyal sorumlulukla geliştirdikleri projelerin görünürlüğünü artırılmasını ve kamuoyu ile paylaşılarak daha büyük kitlelere ulaşmasını çok değerli buluyoruz.


Ödül programımız aracılığıyla kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesinin ve yaygınlaştırılmasının gerekliliğine gönülden inanıyor, projelerin ödüllendirilmesini Konfederasyonumuz adına sosyal sorumluluk olarak görüyoruz.


Her sene düzenlediğimiz, kurumsal sosyal sorumluluk fikirlerinin yarıştığı ve kaybedeni olmayan programımızın bu seneki odağı İşimizin Yarını.


İşimizin Yarını kategorisinde yarışacak fikir ve projeler, Ortak Yarınlar Ödül Programı’nda yerini alacak. Sonraki yıllarda da birçok kurumu sosyal sorumluluk projeleri yapmak için motive edecek Ortak Yarınlar Ödül Programı'na ait detaylar için bizi takip edin.


Ortak Yarınlar Sosyal Sorumluluk Projeleri


İş sağlığı ve güvenliği odağında çalışmalar yürüten TİSK Mikrocerrahi Vakfı (TİSK MCV) desteğiyle, Ortak Yarınlar 2021 İşimizin Yarını ana teması kapsamında Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı (TEGV) ile iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.


Bu kapsamda, geleceği Birlikte Mümkün kılacağımız ve yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızı bugünden İşimizin Yarını’na hazırlamak amacıyla iki önemli projeyi hayata geçiriyoruz.


Program çerçevesinde, çocuklarımız için geliştirdiğimiz projeler farklı iki modülden oluşuyor. İlki Geleceğin Meslekleri olan ve çocuklarımıza geleceğin meslekleri hakkında bilgi edinmelerini sağlayarak, mesleklerin yıllar içinde gelişip, değişebileceği yönünde farkındalık katan bir projeye imza atmayı hedefliyoruz.


Diğer projemiz ise İş ve Ev Güvenliği Kültürü olan ve İşimizin Yarını çerçevesinde, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında çocuklarımızı bilinçlendirme ve farkındalık yaratma amacı taşıyan bir proje tasarlıyoruz.


TİSK ve TEGV olarak, İşimizin Yarını’nda ülkemize yön veren fikir ve icraatların önderi olmayı hedefledik. Bu doğrultuda, gençleri, çocukları, kadınları ve toplumumuzun her kesimini yarınlara hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.


Birlikte Mümkün diyerek, çocuklarımızla Ortak Yarınlar’a yürüyor, geleceği birlikte şekillendiriyoruz.